Žiaci druhého stupňa základnej školy si na hodinách INF za pomoci p. učiteľa Vargu a Šitára rozobrali tému ,, Spoznajte ľudské práva,,.

Ľudské práva sú dané práva, ktoré prislúchajú každému človeku od narodenia. V minulosti boli tieto práva priznávané iba vládcom a šľachte, zatiaľ čo obyčajným ľuďom len v malej miere, prípadne boli celkom upierané. Medzi základné ľudské práva patrí napríklad právo na život, osobnú slobodu a bezpečnosť, slobodu prejavu, svedomia, spolčovania, právo zhromažďovania a iné.

Ľudské práva vo väčšej či menšej miere reálne ovplyvňujú každú oblasť života na celoštátnej i lokálnej úrovni, každú verejnú politiku, každé individuálne rozhodnutie orgánov verejnej moci, ale aj jednotlivcov. Tieto práva bránia štátu neprimerane zasahovať do slobody jednotlivca.